Cvancik - fircik (marijaš) pavila

kategorija Adutske igre
objavljeno 21.5.2018.

Ova kartaška igra ima dosta varijanti pravila, u zavisnosti od kraja u kom se igra. Čak se i različito zove. Ponegde je zovu cvancik - fircik, a negde marijaš.

Broj igrača

Marijaš je kartaška igra koju najčešće igraju 3 ili 4 igrača, mada postoji i varijanta za dvoje.

Špil

Može se igrati sa mađaricama, a i sa običnim (francuskim) kartama. U tom slučaju igraju karte 7, 8, 9, 10, J, Q, K, A; 7 je najslabija, a As najjači.

Bodovanje

Igra se do 12. Pobednik je onaj ko prvi dođe do 12. Gubitnik dobija ”čvrgu”, osim ako je bio na nuli i tada mu se pišu makaze.

Bodove u igri nose samo kečevi i desetke (svaki po 10 poena). Boduje se i poslednji štih sa 10 poena. To znači da u igri ima ukupno 90 bodova (4 keca + 4 desetke + poslednji štih).

Tok igre

Igra je u osnovi klasična adutska. Na bačenu kartu svi moraju odgovoriti istom bojom. Ako igrač nema ni jednu kartu u boji, mora baciti aduta. Ako nema ni aduta, baca bilo koju kartu. Ako je neko bacio aduta, on nosi sve, jer je adut jači od svih ostalih. Ako je bilo više aduta, nosi najjači (po hijerarhiji jačine karata).

Ako, na primer, prvi igrač baci pika, a drugi aduta, treći sve jedno mora baciti pika, ako ima.

Cvancik i fircik

Ako igrač ima damu i kralja u istoj boji, može da zove cvancik. To se radi tako što se na sto otvori dama iz tog para i ostaje otvorena do kraja te partije. Cvancik donosi 20 dodatnih poena, preko uobičajenih 90. U jednoj partiji je moguće imati najviše 3 cvancika i tada svaki nosi po 20 poena.

Ako igrač ima damu i kralja u adutu, može zvati fircik. Realizuje se na isti način kao cvancik, ali nosi 40 poena.


Igra u troje

Kada se igra u troje, igrač koji zove aduta igra protiv ostala dva igrača.

Deljenje i početak igre

Delilac deli (u smeru kazaljke na satu) po 5 karata svima, odbacuje dve (talon), pa deli još po 5 karata svima (kao u preferansu).

Igrač levo od delioca govori ”dalje” (ako ne želi da igra neku dodatnu igru), pa onda sledeći govori ”dalje”... Kada svi kažu ”dalje”, igrač levo od delioca određuje aduta, ili se predaje.

Tok igre i bodovanje

Kada je odredio aduta, igrač uzima 2 karte sa talona (samo on ih vidi) i dodaje ih svojim kartama. Od 12 karata koje tada ima, dve vraća nazad u špil. Ne sme da vrati keca, ni desetku.

U tom deljenju, igrač koji vodi igra sam protiv preostala dva igrača. Kada se deljenje završi, igrač koji je vodio igru sabira svoje poene (kečevi, desetke, poslednji štih), a preostala dva igrača zbrajaju svoje poene.

Ako je igrač koji je vodio igru uzeo više poena nego ostala dva igrača zajedno, on je pobedio i piše jedan bod. Ako su druga dva igrača zajedno uzela više bodova od njega, oni pišu sebi po jedan bod.

Ako je vrednost igre bila preko 100 bodova, bodovi se dupliraju i za pobedu se pišu (po) dva boda.

U sledećem mešanju, sve se pomera za jedno mesto u levo.

Igra se do 12, kao što je već opisano u sekciji bodovanje.


Igra u četvoro

Kada se igr u četvoro, igra se u parovima.

Deljenje i početak igre

Delilac deli svima po 4 karte. Tada igrač koji je ”od ruke” (levo od delioca) određuje kartu partnera i adut. Na primer, ako je tražio keca tref, onaj ko bude imao tu kartu će mu biti partner, a adut će biti tref. Tada se svima dele još po 4 karte. Onaj ko ima ”partner kartu”, ne sme ni na koji način to signalizirati ni igraču sa kojim igra, ni protivnicima! Parovi ostaju tajni sve dok se kroz samu igru ne utvrdi ko sa kim igra.

Igrač koji je odredio aduta govori ”dalje” (ako ne želi da igra neku dodatnu igru), pa za njim i ostali igrači... Igra se 2 na 2, s tim da samo igrač koji ima ”partner kartu” zna koji su parovi.

Moguće je da se dogodi da igraču koji vodi igru u druge četiri karte dođe ”partner karta”. U tom slučaju on može igrati sam protiv trojice (ali ne sme im reći da igra sam dok se to kroz igru ne ustanovi), ili se može predati (predati se može isključivo ako igra sam tj. ako je on dobio kartu koju je zvao). Ako nije dobio tu kartu, mora igrati koliko god loše karte imao.

Bodovanje

Boduju se iste stvari kao i u igri sa troje. Kada se igra završi, parovi sabiraju svoje bodove. Pobednički par je onaj koji je skupio više bodova i to dvoje igrača pišu sebi po jedan, odnosno dva boda, kao i u igri sa troje.

Ako je igrač igrao sam, gleda se da li je skupio više bodove od ostalih troje zajedno.

Igra se do 12, kao što je već opisano u sekciji bodovanje.


Predaja

Može se desiti da igrač koji treba da vodi igru zaključi da ima loše karte i da bi protivnici mogli uzeti više od 100 bodova i pisati duple poene. U tom slučaju se igrač može predati. Tada ostali igrači pišu sebi po jedan poen.

Tokom licitacije, igrač svakako mora reći ”dalje”, da bi pružio ostalima šansu da igraju neku od dodatnih igara. Tek kada su svi rekli dalje, on se može predati.

U igri sa troje, ako želi da se preda, igrač mora to učiniti pre odabira aduta. Ako je već odabrao aduta, mora da igra.

Dodatne igre

Dodatna igra se bira u trenutku licitacije. Umesto ”dalje”, igrač može reći koji dodatnu igru igra. Ako je već rekao ”dalje”, ne može igrati dodatnu igru. Ako igrač nakon njega želi da igra dodatnu igru, on to govori samo ako ta igra donosi više poena.

Primer 1: Igrač A kaže ”betl”, igrač B kaže ”dalje”, igrač C kaže ”dalje. Igra se betl”.

Primer 2: Igrač A kaže ”betl”, igrač B kaže ”Durmaš”, igrač C kaže ”dalje”. Igra se Durmaš.

Primer 3: Igrač A kaže ”Durmaš”, igrač B bi hteo betl, ali mora da kaže ”dalje”, jer je Betl slabiji od Durmaša, igrač C kaže ”dalje”. Igra se Durmaš.

Betl

 

Tekst je napisan na osnovu članka na Wikipedia-i.

Ostavite komentar