kategorija Adutske igre
Objavljeno 14.7.2010. 09:18
Igra Lora se u nekim krajevima zove i Lorum. Postoji mnogo varijacija pravila ove igre. Mogu se razlikovati pravila u nekim igrama, broj igara, ili čak i same igre koje se igraju. Ovde će biti prikazana jedna varijanta pravila. Ako se ne slažete sa njom, slobodno nas kontaktirajte.
Lora (Lorum) se može svrstati u adutske igre. Igrač koji je na redu baca kartu, a ostali redom moraju odgovarati na traženu boju. Samo u slučaju da nema ni jednu kartu u traženoj boji, igrač može baciti kartu u nekoj drugoj boji. Igrač koji je bacio najjaču kartu u traženoj boji odnosi karte, stavlja ih na gomilu ispred sebe - okrenute licem na dole. Nakon toga, on baca sledeću kartu na koju drugi odgovaraju...
Ova igra se igra uglavnom u četiri igrača, mada su moguće varijacije i sa drugim igračima, ali to onda komplikuje pravila, jer treba izbaciti neke karte.
Lora se igra sa špilom od 32 karte (7, 8, 9, 10, J, Q, K, A). Karte poređane po jačini od najslabije do najjače: 7, 8, 9, 10, J, Q, K, A.
Smer kretanja kruga se kreće po dogovoru, ali je uobičajeno da se se igra u smeru suprotnom smeru kazaljke na satu.
Deljenje
Na početku igre svaki igrač izvlači po jednu kartu, a deljenje započinje onaj ko izvuče najmanju. Svaki igrač deli po 8 puta za redom, a onda se deljenje prenosi na sledećeg igrača. Deli se svakome po 8 karata, u 4 kruga po 2. Igru započinje onaj ko je desno od delioca (u slučaju uobičajenog kruga).
Lora (Lorum) ima 8 igara:
Treba izbegavati odnošenje karata koje su u hercu. Svaka odneta karta donosi +1 poen.
Treba izbegavati odnošenje dama. Svaka odneta Dama donosi +1 poen.
Treba odneti što više ruku. Svaka odneta ruka donosi -1 poen.
Cilj je odneti što manje ruku . Svaka odneta ruka donosi+1 poen.
Ne treba uzeti žandara (J) u trefu, niti poslednju ruku. I žandar tref i poslednja ruka donose po +4 poena.
Ne treba uzeti kralja u hercu, niti poslednju ruku. I kralj herc i poslednja ruka donose po +4 poena.
Ovu igru počinje desni od delioca (u uobičajenom krugu). On stavlja neku kartu na sto. Sledeći trba da stavi ili prvu jaču kartu u istoj boji preko nje, ili istu kartu u drugoj boji pored nje. Kada se dodje do A, preko se stavlja 7. Ako igrač nema kartu koju će staviti, dobija tačku (+1 poen). Igrase završava kada neko od igrača uspe da spusti sve karte koje ima u rukama. Onaj ko je prvi završio, dobija -8+broj_tačaka poena, a ostali dobijaju samo +broj_tačaka poena.
Osma igra je igra po izboru. U njoj, igrač koji sedi desno od delioca, bira koja će se od prethodnih 7 igara igrati ponovo.
Kada se završi ceo krug (svih 8 igara), deljenje se prenosi na sledećeg igrača, i tako u krug, dok svi igrači ne završe sa deljenjem.
Cilj igre je imati što manje poena. Pobednik je igrač sa najmanje poena.
U mom kraju Lorum se igra na sledeći način :) :
1. Što manje srcastih. Svako srce +1
2. Srce kralj +8
3 Dame, svaka vredi +2
4. Mak žandar +8
5. Šesti štih +8
6. Što manje, svaki [tih +1
7. Što više, dva odneta su za prolaz, ko ne uzme dva štiha ide gore +8. Ako neko proceni ne može da prođe, može da se baci, tada preostali igrači moraju da odnesu tri za prolaz. Automatski ruši barem još jednog.
8. Rendaljka ili ređanje, kako ko voli. Ako igrač zatvori polaznom kartom ide 8 dole. Svako propuštanje, tj. krug bez stavljanja karte na talon nosi tačku. Svaka tačka vuče jedan bod. Svaka karta koja ostane na kraju nosi dva boda. 3 karte i 3 tačke = +9
Zdravo jos jednom. U ovoj igri tj Lori niste objasnili igru pod sesirom. Sve najbolje Cedomir Novkovic.
Petar Djetlić 26.1.2020. 00:45
Pozdrav gospodine Čedomir. Možete li nam objasniti kako se igra pod šeširom? Sve najbolje, Petar.